Nábytok z drevotriesky


Rozdiel medzi masívnym nábytkom a drevotrieskou je nie len v dreve, ale aj v cene. Drevotrieskové dosky sa vyrábajú lisovaním z drevnej hmoty. Drevná hmota vzniká opracovaním masívneho dreva. Drevotrieska je vrstvená v troch vrstvách. Drevná hmota sa najprv dobre vysuší a potom zmieša so zlúčeninou, živicou. Nakladá sa na bežiaci pás v troch vrstvách a spája sa pod vysokým tlakom pri teplote až 250 stupňov. Drevotrieska sa vyznačuje mimoriadnou tvrdosťou a tuhosťou. Nevýhodou u tohto materiálu je jeho hmotnosť a nasiakavosť. Pre vysokú nasiakavosť sa z tejto drevotriesky vyrábajú časti nábytku iba do interiéru, do suchého prostredia.

Ďalšou nevýhodou drevotriesky je, že nie je recyklovateľná, iba ak v obmedzenej miere. Súčasný výskum hľadá riešenie vylepšovania kvality materiálov, upriamuje pozornosť na výrobu ľahšej drevotriesky.


Pre vylepšenie mechanických vlastností drevotrieskovej dosky konečná úprava spočíva v laminovaní, dyhovaní, lakovaní alebo pokrytie preglejkou. Výhodou tohto materiálu je odolnosť voči poškrabaniu, nárazu, úderom a oderu. Laminované  drevotrieskové dosky, LDTD, sú plošné lisované dosky upravené impregnovanou melamínovou fóliou. Dyhované dosky, MDF, majú typické drevné štruktúry. Je to kvalitné spracovanie povrchu frézou a lakom. Brúsením je upravovaný na hladký povrch. Hladký povrch a pevné hrany patria k výborným vlastnostiam tohto výrobku. Veľmi kvalitné sú kuchynské linky, komody aj ostatný nábytok. Ak inklinujete k nábytku z drevotriesky je vyrábaný v modernom štýle rozmanitého dizajnu, ktorý prakticky uspokojí širokú vrstvu obyvateľstva. Dnes sa už nábytok z drevotriesky predáva v nerozloženom stave. Je to výhoda pri prevoze alebo sťahovaní. Pri každom kúsku nábytku je priložený leták ako ho správne zmontovať. Montáž nábytku býva jednoduchá a zaiste ani vám nebude robiť žiadne ťažkosti.Slovenský vyhľadávač BEST.SK Surf.sk Pozri.sk - katalóg, vyhľadávač TOPlist Toplink - katalog odkazů TopList